Co robić kiedy dzwoni nieznany numer?

Data dodania: 22.02.2017


Telefony komórkowe i smartfony towarzyszą nam każdego dnia, niemal od wczesnego rana do później nocy. Zazwyczaj służą do dobrych celów, głównie do kontaktu z bliskimi czy szukaniem informacji. Ale coraz częściej telefony są wykorzystywane przez nieuczciwe osoby oraz oszustów. Jak rozpoznać zagrożenie i co robić kiedy dzwoni nieznany numer?

Co może wzbudzić zaniepokojenie

Na co dzień rzadko bierzemy pod uwagę możliwość tego, że to właśnie za sprawą telefonu mogą się z nami skontaktować oszuści czy wyłudzacze. Jednak jak pokazują ostatnie lata dzieje się tak coraz częściej, a sami przestępcy, niestety dla nas, stają się w swoich działaniach coraz bardziej innowacyjni.

Niepokój i podejrzliwość powinny wzbudzić częste połączenia z zastrzeżonych numerów, szczególnie jeśli pojawiają się one o dziwnych porach dnia i nocy albo z bardzo dużą częstotliwością.

Sprawdź także: Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Zagrożenia telefonicznych oszustw

Co może się stać, jeśli trafimy na oszusta telefonicznego? Jeśli mamy szczęście w nieszczęściu i po drugiej stronie znajduje się jakiś żartowniś prawdopodobnie zakończy się na nieprzyjemnościach, nerwach i złym samopoczuciu. Warto jednak pamiętać, że jeśli częste telefony przybierają postać uporczywego nękania można zgłosić to odpowiednim służbom pod zarzutem stalkingu. Nawet jeśli nie wiemy kogo to numer zajmą się tym funkcjonariusze.

Ale w najgorszym przypadku możemy stracić spore sumy pieniędzy albo wrażliwe dane, które mogą służyć wyłudzaczom do różnego rodzaju oszustw. Większość oszustów dąży właśnie do pozyskania danych i dopiero na tej podstawie dokonuje dalszych wyłudzeń, chociażby przez zaciąganie pożyczek podszywając się pod oszukaną osobę.

Co zrobić kiedy dzwoni nieznany numer

Ogólną zasadę bezpieczeństwa dla użytkowników i właścicieli telefonów komórkowych można ująć w następujących słowach: jeśli nie wiesz kogo to numer, postępuj roztropnie i nie oddzwaniaj.

Żeby podjąć odpowiednie działania powinniśmy wiedzieć kto dzwonił. Istnieje jeden szczególnie łatwy i sprawdzony sposób na to, jak zweryfikować z kim mamy do czynienia. Od jakiegoś czasu w sieci można znaleźć portale, które działają na zasadzie odwróconej książki telefonicznej, a więc użytkownicy dodają numery telefonów z informacją czy jest to ktoś niebezpieczny czy zupełnie neutralny. Korzystanie z większości tego typu stron jest całkowicie bezpłatne.

Fado