Numer premium – jak uchronić się przed kosztownym smsem?

Data dodania: 23.03.2017


Czasy, w których żyjemy to przede wszystkim szybka i skuteczna komunikacja. Telefony komórkowe stały się nieodłącznym kompanem każdego z nas, a ich możliwości z dnia na dzień wydają się coraz bardziej nieograniczone. Na przestrzeni wielu lat nie zmieniła się jednak jedna rzecz – wciąż uwielbiamy komunikować się z innymi za pośrednictwem smsów. Jednak zanim odpowiemy na taką wiadomość warto upewnić się ile będzie nas to kosztowało. A może kosztować naprawdę sporo, jeśli będzie to numer premium.

Co to jest numer premium?

Tak zwane numery premium to po prostu różnego rodzaju usługi świadczone za pośrednictwem smsów. Najczęściej numery premium są wykorzystywane przy konkursach, quizach, głosowaniach czy loteriach. Wraz z dynamicznym rozwojem aplikacji mobilnych smsy premium są też często wysyłane z ekranu aplikacji, chociażby w grach mobilnych, w których można za dodatkową opłatą uzyskać dostęp do dodatkowych opcji.

Numery premium są także stosowane jako forma przekazania dotacji, na przykład na rzecz fundacji charytatywnych. Jednak w tym przypadku organizacje, dbając o swój dobry wizerunek, w jasny sposób informują o kosztach wysłania sms.

Skąd mam wiedzieć, że to płatny sms?

Jeśli odpowiedź na nieznany numer kosztuje więcej niż standardowa opłata operatora, taka informacja powinna znaleźć się w treści wiadomości. Czasami firmy są na tyle sprytne, że w smsie umieszczają tylko dopisek typu szczegóły oferty w regulaminie. W praktyce mało kto czyta i sprawdza tego typu dokumenty, tymczasem w ten sposób można się łatwo ubezpieczyć przed oszustwem i niespodziewanie wysokim rachunkiem za telefon.

Sprawdź także: Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Zazwyczaj numer premium kojarzy nam się z kilkoma cyframi, jednak jest to błędna droga. W rzeczywistości numery premium to także normalnej długości numery telefonów, niczym nie różniące się od tradycyjnego kontaktu. Nie dajmy się więc zwieść pozorom – płatny numer premium nie musi być krótki.

Domy Kołobrzeg

Jak nie dać się oszukać?

Najważniejszą zasadą jaka powinna nam przyświecać przy jakichkolwiek czynnościach, jakie podejmujemy w przestrzeni komunikacji wirtualnej jest ograniczone zaufanie. Zanim odpiszemy na sms nieznanego pochodzenia zastanówmy się k­ogo to numer, a najlepiej po prostu sprawdzić w sieci doświadczenia innych osób. Na stronach z wyszukiwarką numerów można dowiedzieć się czy mamy do czynienia z płatnymi smsami (na przykład tu: lista numerów premium), telemarketerami czy nękającymi telefonami.

Fado