SMS zbyt piękny, aby był prawdziwy

Data dodania: 07.11.2016


 

Zdarza się, że co jakiś czas dostajemy smsy informujące o wielkiej wygranej, której odbiór należy jedynie potwierdzić napisaniem wiadomości zwrotnej. Wiele osób od razu wyczuwa podstęp i ignoruje takie smsy. Jednak oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, którym trudno się oprzeć nawet najbardziej sceptycznym użytkownikom telefonów.

Oczywiście powszechną praktyką różnych instytucji jest wysyłanie smsów z informacjami o nowych loteriach. Jeśli choć raz wzięliśmy udział w podobnym przedsięwzięciu, możemy być pewni, że co jakiś czas będą przychodziły smsy informujące o kolejnych konkursach. Trzeba się z tym liczyć – wiadomo, że ktoś, kto się skusił na loterię choć raz, może skusić się i drugi. Jednak uczciwe instytucje zawsze informują o kosztach odsyłanego smsa. A jakie sztuczki stosują oszuści?

Wbrew pozorom, wciąż spora grupa ludzi daje się nabrać na metodę z loterią. Sms o wielkiej wygranej przekonuje zazwyczaj osoby starsze albo dzieci. Sposób polega na tym, że by otrzymać nagrodę, trzeba wysłać smsa potwierdzającego. Ofiara nie wie, kogo to numer, ale nie widzi nic złego w napisaniu jednego smsa. Nie zdaje sobie sprawy, że odsyłana wiadomość to tzw. SMS Premium, czyli płatny. Jego cena może być różna – od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Jeśli złodziej otrzyma odzew, przeważnie stara się „pociągnąć rozmowę”, by wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Zazwyczaj zadaje formalne pytania (po jednym na sms), na które ofiara odpowiada, nie zdając sobie sprawy, że zamiast zbliżać się do wygranej, traci mnóstwo pieniędzy.

Popularną metodą jest także naciąganie na metodę „InPost”. Do różnych osób wysyłane są wiadomości z informacją, że jakaś przesyłka jest do odebrania w Paczkomacie. Aby otrzymać kod dostępu, należy wejść na stronę kurierską i wysłać wiadomość sms pod podany numer. Jeśli ktoś często robi zakupy przez Internet, raczej nie domyśli się oszustwa. A koszt takiego smsa to znów kilka lub kilkadziesiąt złotych – a przesyła jest oczywiście fikcyjna.

Jeśli dostajemy smsy o loteriach, niespodziewanych wygranych lub spadkach – nie należy na nie odpisywać. Im bardziej wiadomość kusi, tym większe prawdopodobieństwo, że jest nieprawdziwa. Jeśli jednak zamierzamy odpisać, bo sms wygląda prawdopodobnie, lepiej sprawdzić go na stronie Kogo To Numer. Jeśli jakiś użytkownik padł ofiarą takiego numeru, z pewnością dał o tym znać, aby ostrzec innych.