Wiadomości tekstowe o niecodziennej treści

Data dodania: 12.06.2017


Coraz więcej osób pada ofiarą internetowych przestępstw. Dzieje się to na skutek braku wiedzy dotyczącej sposobów na wyłudzanie pieniędzy, danych osobowych, a także obrony przeciw pishingowi oraz stalkingowi. Trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie że oszuści wynajdują coraz to nowe sposoby na manipulowanie użytkownikami telefonów komórkowych. Podpowiadamy, co zrobić, gdy otrzymamy wiadomości tekstowe o niecodziennej treści.

Wiadomości tekstowe o dziwnej, niestandardowej treści otrzymuje się o różnych porach dnia. Podobnie jak głuche telefonu mają za zadanie skusić użytkownika do odzwonienia na podany numer lub wejścia w interakcję z wiadomością. Podajemy najbardziej popularne scenariusze, których używają oszuści: „czy wszystko ok? miałeś pisac”, „zapomnialem kluczy, bedziesz w domu?”, „przelew doszedl?”, „bedzie o 11:00”, „zachorowalem, nie dam rady jutro”, „zrobisz dzis zakupy?”, „cos kupic?”, „zdążysz na pocztę, trzeba odebrac ten przekaz?”.

Jak widać wiadomości te charakteryzują się przede wszystkim lakonicznością, brakiem polskich znaków oraz specyficznym charakterem. Zadając konkretne pytania w SMSach, oszuści próbują sprowokować użytkownika do odpowiedzenia na nie drogą telefoniczną. Skutkiem wykonania takiego połączenia może być naliczenie niesamowicie wysokich opłat za połączenia pozaabonamentowe lub międzynarodowe. Może się również zdarzyć, że oddzwaniając na nieznany na numer dokonamy aktywacji nieznanej nam usługi, która będzie płatna nawet kilkadziesiąt złotych tygodniowo. kogo to numer

Wiadomości tekstowe tego typu wysyłane w ponadprzeciętnych ilościach do jednego użytkownika, zarówno z numerów standardowych jak i zastrzeżonych. Warto jednak zaznaczyć, że każdy SMSy mogą przychodzić z różnych numerów telefonów. Jeśli będziemy mieli styczność z takim zjawiskiem, najlepiej jest sprawdzić pochodzenie wiadomości tekstowych na kogo-to-numer.pl, a następnie zablokować wszystkie numery na telefonie oraz u operatora siedzi.

Dlatego jeśli nikt z naszych znajomych lub rodziny nie zmieniał ostaniu numeru telefonu, nie ryzykujmy i nie odpowiadajmy na tego typu prowokacje. W czasach wzmożonej cyberprzestępczości trzeba zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z telefonów komórkowych.kto dzwonił